سرمایه گذاری در اروپا

یکی از سوال های رایج در بین اغلب مردم روش های سرمایه گذاری و کسب سود بیشتر است. در میان روش های متعدد سرمایه گذاری نیز، سرمایه گذاری در اروپا از جذاب ترین ها است. این نوع از سرمایه گذاری عمدتا سودآور است و حاشیه ضرر کمی دارد. در عین حال این امکان را فراهم می آورد که برای سفر یا حتی زندگی گزینه ای با بالاترین استانداردها داشته باشید. خود زندگی در اروپا نیز می تواند فواید متعددی چون امنیت، آرامش، رفاه، امکان پیشرفت، تحصیل با کیفیت و… داشته باشد. پس اگر قصد سرمایه گذاری خارجی را داشته باشیم می توانیم به اروپا فکر کنیم که ریسک پایین و امکانات بالایی دارد.

اما بهترین کشور برای سرمایه گذاری در اروپا کجاست؟ در اروپا هم اولویت بندی وجود دارد. کشوری با وسعت بسیار کم مانند آلمان به سادگی قدرتمندترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد جهان است، در حالی که از نظر وسعت، منابع و… بسیار از روسیه کم بهره تر است. در قیاسی دیگر سوئد اقتصاد کوچک تری نسبت به اسپانیا دارد اما هر فرد سوئدی دو برابر هر فرد اسپانیایی پولدار است. به خاطر همین تفاوت ها است که باید بدانیم سرمایه خود را به سوی کدام کشور اروپایی می بریم و این کار را به چه قصدی می کنیم؟

برای یافتن پاسخ این سوال ما کشورهای اروپایی را به سه دسته تقسیم کردیم. دسته اول غول های اقتصادی اروپا هستند که فارغ از جزئیات، نمایندگان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اروپا به حساب می آیند. دسته دوم بهشت های روی زمین هستند. کشورهایی که ممکن است اقتصاد کوچک تری نسبت به همسایگان داشته باشند، اما رفاه بالا و زندگی پر از آرامشی دارند. دسته سوم پدران اروپا هستند. کشورهایی قدیمی که روزگاری بر اروپا سلطه داشتند و فرهنگ سنتی اروپا را به وجود آوردند اما الزاما رهبران امروزی اروپا نیستند. نهایتا دسته سوم کشورهایی هستند که طی سال های گذشته بدون توجه به اندازه کل اقتصاد یا رفاه مردم و سابقه و فرهنگ، بیشترین رشد اقتصادی را ثبت کرده اند. با ادامه این مقاله و آشنایی با این سه دسته برای سرمایه گذاری در اروپا با ما همراه باشید.

آلمان، انگلیس و فرانسه، رهبران امروز اروپا

قدرت سیاسی، اقتصادی و علمی در اروپا از زمان رنسانس تا امروز چرخش های متعددی داشته. اما نهایتا جنگ جهانی دوم راه را برای انگلیس و فرانسه باز کرد و سیاست های لیبرال اقتصادی آلمان را از دو رقیب قدیمی اش هم جلوتر برد. حالا این سه کشور بر قله اروپا ایستاده اند. نیمی از تولید ناخالص ملی 20 کشور اول اروپا در سال 2021 متعلق به این سه کشور است. بهترین دانشگاه های اروپا در این سه کشور قرار دارد و نفوذ سیاسی این سه کشور در کنار سه غول نظامی جهان، آمریکا، چین و روسیه، قرار می گیرد. مجموع داده ها به ما می گوید که این سه کشور لنگرگاه اطمینان اروپا هستند. علت مجموع این داده ها را باید در چند بعدی بودن این سه کشور دانست. برخلاف کشورهای دیگر اروپا، این سه کشور مجموعه های گسترده ای از عوامل توسعه را در خود پرورش داده اند و در کنار قدرت سیاسی، خود را به قطب های اقتصادی اروپا بدل کرده اند. بنابراین این سه کشور می توانند جز بهترین مقاصد سرمایه گذاری در اروپا باشند.

اما مطابق نمودار زیر روندهای رشد این سه کشور در سال های اخیر کند شده است. در واقع اشباع در حوزه های اصلی اقتصادی موجب شده که رشد اقتصادی این کشورها به 1 تا 2 درصد برسد. به همین خاطر دیگر جایی برای بزرگ تر شدن انفجاری اقتصاد باقی نمانده و روند رشد به آرامی طی می شود. با این حال احتمالا سرمایه گذاری در انگلستان طی سال های آینده منطقی تر باشد. چراکه جهش در اقتصاد انگلیس در دوران جدایی از حوزه یورو بسیار محتمل است.

سرمایه گذاری در آلمان احتمالا سود کمتر و در عین حال ریسک کمتری هم خواهد داشت. رهبری مرکل در آلمان اقتصاد را رشد داده و در ریل منطق رها کرد. احتمال صعود ناگهانی، کم و سقوط، غیرممکن است. برای همین اگر آرامش را بر سود و ریسک بالا ترجیح می دهید، آلمان گزینه بهتری نسبت به بریتانیا است.

سرمایه گذاری در فرانسه را باید آخرین اولویت در میان غول های اروپایی دانست. حرکت های ناگهانی دولت های چند دهه اخیر فرانسه موجب شده که این کشور نه تنها از رقیب قرن بیستمی خود، انگلیس، عقب بماند، که در رکودهای متعدد شاهد صعود دشمن منکوب شده اش، آلمان، باشد.

سرمایه گذاری در بهشت سرد اسکاندیناوی

گزینه دیگر برای سرمایه گذاری در اروپا کشورهای اسکاندیناوی است. اسکاندیناوی یعنی بروز لیبرالیسم نوین. هرچند با بدنامی نئولیبرال های قرن بیستمی عمدتا خود را سوسیال دموکرات می نماند، اما این واژه کوتاه شده سوسیال لیبرال دموکرات است. سوسیال لیبرال دموکراسی یعنی در ابتدا بازار آزاد را تمام و کمال بپذیریم. سپس نسبت به درآمدها مالیات وضع کنیم و نهایتا در یک دموکراسی لیبرال مالیات ها را از حداقل های مورد نیاز تا بالاترین سطوح رفاه به جامعه برگردانیم.

بند مهم تر سیاست های سوسیال لیبرال دموکراسی پرهیز از انواع رفتارهای غیر انسانی شامل تبعیض های نژادی، دینی، زبانی، جنسی و… است. اسکاندیناوی یعنی جایی که انسان به صرف انسان بودن بر هر چیزی ارجح است. برای همین هم این کشورها به دنبال نفوذ سیاسی کشور خود بدون در نظر گرفتن رفاه شهروندان نیستند. در اسکاندیناوی لزومی ندارد آوازه صنعتی گوش فلک را کر کند، اگر چیز ملموسی برای شهروندان ندارد. پز دادن به جهان در هیچ زمینه ای لازم نیست، اگر به نفع انسان ها نباشد.

این سیاست ها موجب می شود بهترین دانشگاه یا بزرگ ترین ماشین سازی در اسکاندیناوی نباشد، اما بالاترین آرامش و رفاه در همین جا احساس شود. مهم ترین کشورهای اسکاندیناوی نروژ، سوئد و دانمارک هستند. البته با کمی اغماض سوئیس را هم به خاطر سیاست هایش در این رده بندی جای دادیم.

سرمایه گذاری در این چهار کشور تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. هرچند سرمایه گذاری در سوئیس به خاطر نگاه جهان شمولی که دارد احتمالا روشن تر است. سرمایه گذاری در سوئد هم یک فعالیت با ریسک پایین است و قطعا به شما سود خواهد رساند. اما سرمایه گذاری در نروژ از همه هیجان انگیزتر است. به خصوص که نروژ به واسطه فروش نفت دریای شمال، صندوق ذخیره عظیمی با بیش از 1 تریلیون دلار تنها برای کمتر از 6 میلیون نفر جمعیت در اختیار دارد.

پدران فرتوت اروپا

اروپا از یونان آغاز شد، به روم که امروزه ایتالیا میراث دار آن است رفت و زایشی غیر اروپایی در اسپانیا و روسیه داشت. اما این پدران اروپا امروز چیزی جز افتخارهای قدیمی ندارند. حذف اقتصاد گردشگری برای این کشورها فاجعه بار است. البته باید روسیه را کمی استثنا کرد. چون اقتصاد گردشگری اش برخلاف یونان و ایتالیا و اسپانیا بسیار کم درآمدتر است و ضربه چندانی به آن نمی زند.

وجه دیگر استثنا کردن روسیه این است که از نظر منابع در صدر قاره اروپا و حتی آسیا قرار دارد و اقتصاد کوچک امروزش نسبتی با استعدادهای ذاتی اش ندارد. با تمام این ها این چهار کشور اعتبار خود را حفظ کرده اند. هر چهار کشور بهترین مقاصد برای سرمایه گذاری در اروپا در حوزه گردشگری هستند. از طبیعت و تاریخ و فرهنگ به قدری دیدنی دارند که خلا سرمایه گذاری در این حوزه تا اشباع شدن فاصله زیادی دارد. این پتانسیل ها این جذابیت را دارند که سرمایه زیادی به خود جذب کنند و حتی روی کاغذ این پدران را دوباره به صدر اروپا برسانند. اما مشکلات این پدران تا حدی بیش از پتانسیل های آن ها است.

سرمایه گذاری در روسیه به خاطر سیستم بسته امنیتی عاقبت خوبی ندارد و اختیار اموال شما را از دستتان خارج می کند. بماند که سیاست های اقتصادی پوتین آنقدر اشتباه بوده که بزرگ ترین کشور جهان از نظر مساحت با بیشترین منابع و 150 میلیون جمعیت، بازده کمتری از کره جنوبی با کم ترین منابع ممکن، مساحتی کمتر از یک شهر روسیه و 50 میلیون نفر جمعیت دارد.

در میان کشورهای مناسب برای سرمایه گذاری در اروپا، سرمایه گذاری در یونان هم چنگی به دل نمی زند. فریب مجسمه های عظیم و معابد شگفت انگیز را نباید خورد. یونان بدترین سیاست های ممکن در مقابله با بحران مالی 2006 را در میان کشورهای اروپایی در پیش گرفت. علاوه بر سیاست های اشتباه تنش های بی پایانی با ترکیه داشته و دارد که امنیت روانی سرمایه را به خطر می اندازد و نهایتا به لحاظ حجم اقتصاد قابلیت چندانی برای رشد ندارد.

ایتالیا بدون مافیا کشور خوبی به شمار می رود. اما وقتی حتی نخست وزیر ایتالیا هم ملزم به باج دادن به این باندهای تبهکار باشد، سرمایه گذاری در ایتالیا عاقلانه نیست. اما اگر ایتالیا موفق به برخورد با مافیا شود، کافی است صنعت گردشگری خود را به سرعت احیا کند. هر شهر و روستای کوچکی قابلیت عظیمی دارد، فرهنگ، لباس ها و غذاها مانند آهنربای سرمایه عمل می کنند و سواحل و طبیعت مدیترانه ای مانند معدن بی پایان طلا خواهد بود.

اسپانیا در میان پدران اروپا وضعیت بهتری دارد. صادرات مشتقات انگور طی دهه های گذشته اسپانیا را به رقیب فرانسه بدل کرده، فرهنگ تلفیقی مسیحی-اسلامی به موزه زنده گردشگران بدل شده و فوتبال اسپانیا روز به روز پر طرفدارتر می شود. از همه مهم تر طی سال های گذشته صنعت در اسپانیا احیا شده که سودآوری بالایی داشته است. با این حال سنت های این کشور مانند بندهایی بر پای اقتصاد هستند. این مردم اسپانیا هستند که به صفت کاتولیک تر از پاپ شناخته شدند و این تعصب دینی نه تنها موجب افول اولین استعمارگر تاریخ با بیشترین سود از مستعمرات شد، امروز دست از سر اقتصاد و آزادی بر نمی دارد. تا این مسئله هم حل نشود سرمایه گذاری در اسپانیا اما و اگرهای زیادی خواهد داشت.

وسوسه کننده ترین کشورها برای سرمایه گذاری در اروپا

الزاما رشد اقتصادی معیار خوبی برای سرمایه گذاری نیست. چراکه ایجاد رشد اقتصادی در یک اقتصاد کوچک می تواند بسیار ساده اما در عین حال غیرپایدار و غیر موثر باشد. با این حال عمدتا در شرق اروپا شاهد این رشد اقتصادی هستیم. کشورهایی که ابتدا خود را از یوق سیاسی شوروی در شرق اروپا خارج کردند، موفق شدند در سال های اخیر رشد اقتصادی خوبی را با حرکت به سمت اقتصاد بازار آزاد تجربه کنند. پیش بینی می شود این رشد در شرق اروپا ادامه یابد و برخی از این کشورها جایگاه بسیار خوبی از نظر اقتصادی در جهان پیدا کنند. البته که ادامه این روند وابسته به رعایت اصول سیاست لیبرال دموکراسی و اقتصاد بازار آزاد است و هر آن ممکن است تحت تاثیر قدرت نظامی-سیاسی روسیه متزلزل شود. اما اگر برابر فشارها مقاومت شود پرسودترین کشورها جهت سرمایه گذاری در اروپا به شمار می روند.

شماره تماس واتسپ

برای دریافت قیمت روز ارز و هر گونه سوال دیگر، با ما در واتسپ در ارتباط باشید.