کانادا را به مهاجرپذیری، تنوع فرهنگی و صدالبته زیبایی‌های طبیعی‌اش می‌شناسیم. اما طی چند سال اخیر، بحران مسکن هم به این کلیدواژه‌ها اضافه شده، بحرانی که نه‌تنها چشم‌اندازِ پیشِ روی مهاجران، بلکه زندگی شهروندان بومیِ این کشور را هم تحت‌تأثیر قرار داده است. با افزایش جمعیت طی سال‌های اخیر، نگرانی‌ها درباره نرخِ عرضه و تقاضای مسکن هم زیاد شده، و همه این‌ها رویای مسکن مقرون‌به‌صرفه و پایدار در گوشه‌وکنار این کشور پهناور را کم‌کم به کابوس تبدیل می‌کنند.

نظرسنجی اخیری حاکی از احساساتی چندگانه درباره منشاء بحران مسکن در کاناداست. در این نظرسنجی، ۴۰درصد پاسخ‌دهنده‌ها انگشت اتهام خود را به‌سوی دولت فدرال این کشور نشانه گرفتند، در حالی که ۳۲ درصد دیگر همتایان استانی‌شان را مسئول کابوس‌هایشان می‌دانند. فقط ۶ درصدِ کانادایی‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی تقصیرها را متوجه مقامات شهری می‌دانند. دلیلش هرچه که هست، مسلما این اختلاف نیاز به همکاری فوری در همه سطوح حکومتیِ این کشور برای حل مسئله را برجسته می‌کند.

دولت فدرال کانادا که اهداف جاه‌طلبانه مهاجرتی را تعیین می‌کند هم اذعان دارد که راه‌حل بحران مسکن فراتر از اعداد و ارقام است. آن‌ها بر اهمیت تلاش هماهنگ بین سطوح فدرال، استانی و شهری برای ایجاد گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر مسکن تأکید می‌کنند. ادعای جاستین ترودو، نخست‌وزیر این کشور هم مبنی بر اینکه مسکن در درجه اول مسئولیتی استانی است، بر نیاز به وحدت و رسیدن به هدفی جمعی تأکید می‌کند.

در کانادا می توانید به راحتی حواله دلار کانادا را به سایر کشور ها ارسال کنید. فقط کافیه با شماره تماس های صرافی کیان تماس بگیرید.

چه عواملی روی قیمت مسکن در کانادا تأثیر می‌گذارند؟

بحث درباره نقش مهاجرت در تشدید چالش مسکن خیلی زیاد است. با افزایش سرسام‌آور جمعیت کانادا، این نگرانی وجود دارد که تقاضا از عرضه پیشی بگیرد. خیلی‌ها عقیده دارند مهاجرپذیری این کشور باعث شده تقاضای مسکن بیشتر از تعداد خانه‌های فعلی باشد و همین باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

اما کارشناس‌ها نسبت به ساده‌انگاریِ موضوع هشدار داده و می‌گویند مشکلات مسکن از عوامل مختلفی، مانند هزینه‌های ساخت‌وساز، فرایندهای طولانی اداری و کمبود نیروی کار نشات می‌گیرد. آن‌ها تأکید می‌کنند که مهاجرپذیری کانادا فقط یک قطعه از این پازل چندتکه است، و نباید همه تقصیرها را گردن آن انداخت.

از طرف دیگر، زمین هم نقش مهمی در این میان ایفا می‌کند. حقیقت این است که کانادایی‌ها روی زمین حساسیت دارند! آن‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید: «زمین بخرید، چون دیگر چنین چیزی نمی‌سازند.» (ضرب‌المثلی که البته خیلی‌ها آن را به مارک تواین، نویسنده آمریکایی نسبت می‌دهند.)

اگر روی این حوزه تمرکز کنیم، وضعیت مسکن در استان‌ها و مناطق مختلف کانادا تفاوت‌های زیادی دارد. برای نمونه، بازار تقاضا در ونکوور بسیار بالاست و سرمایه‌گذاران بین‌المللی و جمعیت روبه‌رشد این شهر نقش بسزایی در این حرکت آسانسوروار دارند. اما در مناطقی مانند آتلانتیک کانادا، مسکن نسبتا مقرون‌به‌صرفه است. سیاست‌گذاران با درک تفاوت‌های منطقه‌ای، می‌توانند راه‌حل‌هایی برای رفع‌ورجوع چالش‌های این حوزه طراحی کنند.

اگر قصد دریافت اقامت موقت در کانادا را دارید پیشنهاد می کنم مقاله ویزای موقت کانادا را مطالعه کنید.

آیا خرید خانه در کانادا مقرون به صرفه است؟

بحران مسکنِ کانادا در هیچ‌کجا به‌اندازه شهرهای بزرگ این کشور محسوس نیست. شهرهایی مانند ونکوور و تورنتو با قیمت‌های سرسام‌آور خانه دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ قیمت‌هایی که رویاهای خانه‌دارشدن را برای بسیاری از مردم دور از دسترس کرده‌اند.

بنابر گزارش انجمن املاک و مستغلات کانادا، متوسط قیمت خانه در این کشور طی جولای ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲) به ۶۶۸۷۵۴ دلار رسید که حاکی از ۶.۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل بود. در انتاریو و بریتیش کلمبیا، جاهایی که بسیاری از تازه‌واردان ساکن می‌شوند، قیمت‌ها از این هم بالاتر رفته، و به‌ترتیب به ۸۵۶۲۶۹ دلار و ۹۶۶۱۸۱ دلار رسیده است.

حالا برای اینکه درک بهتری از این قیمت‌ها داشته باشیم، بیایید آن‌ها را در کنار درآمد کانادایی‌ها بگذاریم. بنابر گزارش پالیسی ادوایزر، متوسط درآمد سالیانه کانادایی‌ها بعد از کسر مالیات ۶۸۴۰۰ دلار است.

پس می‌توان گفت شکاف قابل‌توجهی بین متوسط درآمد و هزینه‌های مرتبط با مسکن وجود دارد. بسیاری از کانادایی‌ها تطبیق چنین درآمدی را با چشم‌انداز خانه‌دارشدن عملا غیرممکن می‌دانند. این امر به تغییر انتظارات مردم هم منجر شده و خیلی‌ها سراغ گزینه‌های جایگزینی مانند اجاره یا خرید خانه در مناطق مقرون‌به‌صرفه‌تر رفته‌اند.

طی آخرین سرشماری که دو سال پیش انجام شد، تعداد مستأجرها افزایش زیادی داشته است. طی دهه گذشته، تعداد کانادایی‌هایی که اجاره‌نشین شده‌اند، ۲۱.۵ درصد افزایش داشته، در مقایسه با افزایش متوسط    ۸.۴ درصدیِ آن‌هایی که صاحب خانه شده‌اند. این تفاوت‌ها طبق همان سرشماری، منجر به مجموع  ۵میلیون خانوار مستأجر شده که رشد قابل‌توجهی نسبت به ۴.۱ میلیونِ ده سال قبل از آن داشته است.

در میان شهرهای کانادا، کلونای بریتیش کلمبیا با ۵۴.۱ درصد، بسیار بالاتر از میانگین ملی، سریع‌ترین رشد را در خانوارهای اجاره‌نشین، و سگنه در کبک، با ۷.۲ درصد کمترین رشد را داشته‌اند. نکته مهم اینکه در همه شهرهای اصلی کانادا، تعداد مستأجرها سریع‌تر از صاحبان خانه بین دو سرشماری گذشته افزایش یافته است.

آینده بازار مسکن در کانادا

بحران مسکن در کانادا چالشی چندوجهی است که پاسخی واحد را می‌طلبد. کانادایی‌ها با اذعان به پیچیدگی مسئله و همکاری جمعی، مسلما می‌توانند به‌زودی بر این بحران فائق آمده، و آینده‌ای روشن‌تر برای همه ساکنین این کشور، چه بومی‌ها و چه مهاجرها رقم بزنند.

کارشناسان این حوزه استراتژی‌های زیادی برای مقابله با بحران مسکن پیشنهاد می‌کنند. احیای اجاره‌های هدفمند و اجرای برنامه مسکن اجتماعی و ملی جزو اثرگذارترین راه‌حل‌هایی هستند که عنوان شده‌اند. ساده‌سازی فرایندهای اعتباربخشی برای کارگران ماهر هم نویدبخش تسریع در ساخت‌وسازهاست. جانِ کلام اینکه با تکیه بر امکانات موجود و آزادسازی پتانسیل نیروی کار فعلی کانادا، می‌توان شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن را پر کرد. 

اگر قصد خرید خانه در کانادا را دارید پیشنهاد میکنم با مشاوران صرافی کیان مشورت کنید و برای ارسال پول خرید خانه در کانادا از کارشناسان مالی صرافی کیان کمک بگیرید تا به راحتی و بدون دردسر مبلغ مورد نظر خود برای خرید خانه در کانادا را به این کشور منتقل کنید.