یکی از مهم ترین و رایج ترین علل مهاجرت از ایران، ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان است. آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، کانادا و کشورهای اسکاندیناوی بیشترین پذیرش دانشجو از ایران را دارند. نزدیک به نیمی از دانشگاه های برتر جهان در آمریکا قرار دارند و انگلیس و آلمان و فرانسه در رتبه های بعدی قرار دارند. اگر چه دانشگاه های آمریکا جذابیت بسیار زیادی دارند اما به دلایل متعدد ممکن است انتخاب اول ایرانی ها نباشند. اما انگلیس می تواند هم از جهت علمی و هم از جهت سطح رفاه و آرامش مقصد خوبی برای ایرانیان باشد. برای همین در ادامه قصد داریم 10 دانشگاه برتر انگلیس را به شما معرفی کنیم. این رتبه بندی بر اساس معیارهای QS است که هر ساله بهترین دانشگاه های جهان را برای سال آتی معرفی می کند.

آکسفورد، دانشگاه برتر انگلیس و جهان

برای تعیین بهترین دانشگاه جهان معیارهای گوناگونی را مورد بررسی قرار می دهند. تعداد اساتید، تعداد دانشجویان، قدمت، وسعت، جوایز علمی، مقالات معتبر، رشته های تحصیلی، کتابخانه، امکانات تحصیلی، امکانات رفاهی و… از جمله این معیارها هستند. آکسفورد دانشگاهی است که در همه این معیارها نمره عالی می گیرد. تنها 75 سال دیگر سالگرد هزار ساله شدن این دانشگاه است. در این دانشگاه 58 رشته تحصیلی عمومی در 4 شاخه علوم انسانی، ریاضی و فیزیک، علوم پزشکی و علوم اجتماعی تدریس می شود که هر یک از این 58 رشته به چندین رشته ی تخصصی تقسیم می شود. بیش از 7000 عضو علمی این دانشگاه به بیش از 24000 دانشجو تدریس می کنند و در حوزه های گوناگون به تحقیق و پژوهش می پردازند. در تمام شاخه های علمی، دانشگاه آکسفورد جزو سرآمدان جهان است. یعنی این دانشگاه نه تنها جز ده دانشگاه برتر انگلیس است بلکه در رده بندی جهانی دومین دانشگاه برتر جهان نیز هست. سالانه هزاران دانشجو در رده های مختلف در این دانشگاه پذیرش می شوند تا پای خود را جای پای مشاهیر بزرگ علمی و سیاسی تاریخ بگذارند. برنده شدن 72 جایزه نوبل توسط اساتید این دانشگاه و فارغ التحصیلی سیاست مدارانی چون بیل کلینتون گواه چنین آینده ای برای پذیرش شدگان در این دانشگاه معتبر است.

کمبریج، جهان افراد تاریخ ساز

بدون پرداختن به جزئیات، در اعتبار یک دانشگاه همین بس که میزبان نیوتن، داروین و ویتگنشتاین بوده است. کمبریج بیش از 100 سال پس از آکسفورد تاسیس شد، اما با برنده شدن 122 جایزه نوبل نشان داده است که همه چیز قدمت نیست. در کمبریج تعداد اساتید و دانشجویان تقریبا به همان اندازه آکسفورد است اما تعداد رشته ها به 50 عدد می رسد. مدرسه هنر و علوم انسانی، مدرسه علوم اجتماعی، مدرسه علوم زیستی، مدرسه فیزیک و ریاضی، مدرسه علوم پزشکی و مدرسه تکنولوژی 6 شاخه اصلی این دانشگاه را تشکیل می دهند. دانشجوی کمبریج شدن نوعی تضمین برای آینده افراد است. این دانشگاه در رده بندی جهانی پس از آکسفورد و در کنار استنفورد سومین دانشگاه برتر است. از دیگر شخصیت های برجسته این دانشگاه هم می توان به فرانسیس بیکن ابداع کننده روش علمی، واتسون و کریک کاشفان ساختار DNA، استیفن هاوکینگ فیزیکدان برجسته و جان مینارد کینز ناجی اقتصاد آمریکا پس از رکود 1928 اشاره کرد.

کالج سلطنتی لندن، ارزشمندترین میراث خاندان سلطنتی انگلیس

کمتر اتفاق می افتد که سیاست مداران در چیزی جز سیاست دخالت کنند و نتیجه خوبی داشته باشد. اما کالج سلطنتی لندن از این قاعده مثتثنی است. بهترین دانشگاه لندن در سال 1845 با حمایت شاهزاده آلبرت و پارلمان تاسیس شد. جوان بودن این دانشگاه نسبت به دو رقیب کهن سالش نشان ضعیف بودن نیست، بلکه نشان پیشرو بودن است. خانواده سلطنتی انگلیس این افتخار را دارد که تنها خاندان سلطنتی باشد که از پژوهش های علمی، بدون در نظر گرفتن نتایج و دخالت در روند پژوهش ها، حمایت می کند و کالج سلطنتی لندن محل حمایت های مالی و معنوی این خاندان است. کالج سلطنتی لندن با نزدیک به 5 هزار استاد و 19 هزار دانشجو هر ساله تعداد زیادی بورسیه برای کارهای پژوهشی خود در نظر می گیرد. این دانشگاه طی 175 سال فعالیت دست یافته های علمی متعددی داشته که جوایز علمی زیاد از جمله 13 نوبل را برنده شده است. جایگاه جهانی این دانشگاه هفتم است و طی این دوران مشاهیری چون فلمینگ، کاشف پنیسیلین، را در خود پرورش داده است.

کالج دانشگاهی لندن، دانشگاهی برای همه

اگرچه امروزه سیاست های آکسفورد و کمبریج تغییر کرده است، اما این دانشگاه ها از ابتدای تاسیس تا حدود یک قرن پیش تنها دانشجویان مسیحی را پذیرش می کردند. کالج دانشگاهی لندن در سال 1826 به عنوان جایگزین سکولار این دانشگاه ها تاسیس شد و با پیشرفتی چشم گیر دیگر دانشگاه های انگلیس و جهان را مجبور به تغییر رویه کرد. کالج دانشگاهی لندن به علت سیاست های خاصش تعداد بیشتری دانشجو نسبت به آکسفورد و کمبریج پذیرش می کند و از این حیث با 41 هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه انگلیس محسوب می شود. همین رویکرد باعث وجود دپارتمان های اصلی بیشتر و شاخه های بیشتر در این دانشگاه شده است تا افراد مختلف از سراسر جهان را پوشش دهد. باز هم به خاطر همین سیاست شاهد این هستیم که مفاخر دانشگاه UCL پراکندگی بیشتری در جهان دارند. از این مفاخر می توان به مهاتما گاندی، الکساندر گراهام بل، جان استوارت میل، رابیندرانات تاگور و کریستوفر نولان اشاره کرد. همچنین این دانشگاه مفتخر به کسب 30 جایزه نوبل در تاریخ خود است.

دانشگاه ادینبورو، کمی متفاوت از رقیبان

رتبه پنجم برترین دانشگاه های انگلیس به دانشگاه ادینبورو می رسد. جایی که مفتخر به پرورش بزرگ ترین فیلسوف انگلیسی، دیوید هیوم است. دانشگاه ادینبورو از جهات گوناگون با رقبای خود متفاوت است. نه مانند آکسفورد و کمبریج کهن سال است و نه مانند کالج های لندن جوان. این دانشگاه اصالتا اسکاتلندی در سال 1583 تاسیس شد و برخلاف دیگر دانشگاه های برتر انگلیس، بر روی علوم انسانی تمرکز بیشتری داشت تا علوم تجربی و ریاضی. البته این به معنای ضعف این دانشگاه در دیگر حوزه ها نیست. شانزدهمین دانشگاه برتر جهان 35 هزار دانشجو و بیش از 4 هزار عضو آکادمیک دارد. علی رغم بودجه جاری کمتر و مساحت پایین تر 24 جایزه نوبل توسط اساتید و محققان این دانشگاه به دست آمده است. از افراد برجسته این دانشگاه می توان به ویلسون و ویتپرسون (دو نفر از پدران موسس ایالات متحده)، توماس کارلایل، بیل گیتس، جاستین ترودو و نیل آرمسترانگ اشاره کرد.

در این مقاله از لیست دانشگاه های برتر انگلستان، 5 دانشگاه اول به شما معرفی شد. در مقاله ی بعدی، 5 دانشگاه بعدی نیز به شما معرفی خواهد شد تا برای مهاجرت تحصیلی خود به انگلستان و انتخاب دانشگاه مورد نظرتان، اطلاعات مختصری در مورد هر دانشگاه کسب کنید. برای مطالعه ی پنج دانشگاه بعدی به مقاله ی معرفی بهترین دانشگاه های انگلستان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که صرافی کیان انگستان برای انتقال پول به اروپا، آمریکا و آسیا همراه شماست. صرافی کیان ارائه دهنده خدمات ارزی و نقل و انتقال پول و همچنین خدمات حواله دانشجویی از جمله پرداخت اپلیکیشن فی، پرداخت دیپازیت فی و هزینه خوابگاه و دانشگاه را برای شما به راحتی و بدون دریافت کارمزد انجام می‌دهد.

صرافی کیان با بستر بانکی مناسب، تمامی تراکنش های خود را از حساب های رسمی و رجیستر شده انجام می دهد.
برای دریافت قیمت روز ارز و هر گونه سوال دیگر، با ما در واتسپ در ارتباط باشید.
شماره تماس های واتسپ

صرافی کیان با بستر بانکی مناسب، تمامی تراکنش های خود را از حساب های رسمی و رجیستر شده انجام می دهد.

برای دریافت قیمت روز ارز و هر گونه سوال دیگر، با ما در واتسپ در ارتباط باشید.

شماره تماس های واتسپ