اپلیکیشن فی یک بخش مهم در فرآیند پذیرش دانشگاه‌ها است. این اصطلاح به هزینه‌ای که داوطلبان برای ارسال و بررسی درخواست پذیرش­شان به دانشگاه مقصد می‌پردازند، اشاره دارد. درنتیجه اپلیکیشن فی نقشی اساسی در امکان دسترسی به فرصت‌های تحصیلی دارد. همچنین، مفهوم application fee به ­عنوان وجهی تعیین شده برای پرداخت هزینه‌های مربوط به ارسال مدارک و بررسی درخواست توسط دانشگاه اشاره دارد. البته لازم به ذکر است که ثبت نام در بعضی از دانشگاه­ها بدون پرداخت اپلیکیشن فی نیز امکان­پذیر است.

در این مقاله، به بررسی اهمیت اپلیکیشن فی، نکات کلیدی و اطلاعات مرتبط با application fee خواهیم پرداخت.

چرا باید اپلیکیشن فی دانشگاه را پرداخت کنیم؟

چرا باید هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کنیم؟

پرداخت اپلیکیشن فی برای ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه یک مرحله مهم است که تأثیرات بسیاری بر روی مسیر تحصیلی شما دارد. این هزینه، که به نام application fee شناخته می‌شود، به دلایل متعددی لازم است پرداخت شود.

 • اولین دلیل اهمیت پرداخت اپلیکیشن فی، تأیید جدیت و تعهد داوطلب به تحصیل در دانشگاه مورد نظر است. وقتی شما این هزینه را پرداخت می‌کنید، درواقع که تمایل و جدیت خود را در استفاده از فرصت تحصیلی در این دانشگاه را نشان می‌دهید. این مورد نشان از تعهد شما به مسیر تحصیلی پیش رو است.
 • دلیل دیگر این است که اپلیکیشن فی به دانشگاه امکان می‌دهد تا فرآیند انتخاب دقیق‌تری را انجام دهد. با پرداخت این هزینه، دانشگاه می‌تواند بهترین داوطلبان را انتخاب کرده و از آنها برای تحصیل در آن دانشگاه دعوت کند.

به عبارت دیگر، پرداخت اپلیکیشن فی نقش مهمی در تقویت ارتباط داوطلبان با دانشگاه دارد و این یک گام اساسی برای آغاز یک مسیر تحصیلی موفق است.

نکات مهم هنگام پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه

 • در هنگام پرداخت اپلیکیشن فی باید این نکته را در نظر داشته باشید که پرداخت اپلیکیشن فی موجب تایید پذیرش شما در دانشگاه نمی شود، بلکه با پرداخت اپلیکیشن فی تنها مراحل بررسی مدارک هویتی شما شروع خواهد شد و هیچ تضمینی در تایید پذیرش شما در دانشگاه وجود ندارد.
 • زمان پرداخت اپلیکیشن فی را در نظر داشته باشید! پرداخت دیرهنگام اپلیکیشن فی دانشگاه موجب عدم پذیرش شما در دانشگاه می شود و در بسیاری از مواقع هزینه شما غیر قابل برگشت است.
 • کارمزد پرداخت، پرداخت اپلیکیشن فی را از یک واسط با کارمزد کم پرداخت کنید.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه ها به چه صورت است؟

پرداخت اپلیکیشن فی، جزء مراحل ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه محسوب می‌شود و متقاضیان برای شروع مسیر تحصیلی خود، لازم است این هزینه را پرداخت کنند.

نحوه پرداخت اپلیکیشن فی معمولاً از طریق سایت یا پلتفرم آنلاین دانشگاه انجام می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها فرآیند پرداخت را برای داوطلبان بسیار ساده آماده کرده‌اند. در ادامه، مراحل اصلی نحوه پرداخت اپلیکیشن فی را بیان کرده­ایم.

پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه ها از طریق هویت ایرانی و با حساب های بانک های ایرانی ممکن نیست. به همین جهت اگر دارای حساب بانکی بین المللی نیستید می توانید پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه خود را به صرافی کیان بسپارید و یا اگر قصد دارید خودتان این هزینه را پرداخت کنید می توانید طبق مراحل زیر پرداخت خود را انجام دهید.

صرافی کیان کارمزدی برای پرداخت اپلیکیشن فی از شما دریافت نمی‌کند

 1. ورود به سایت دانشگاه: در ابتدا داوطلبان باید به سایت یا پنل آنلاین دانشگاه مورد نظر خود وارد شوند. این سایت معمولاً بخشی خاص برای ثبت‌نام و پرداخت اپلیکیشن فی دارد.
 2. انتخاب گزینه پرداخت: در بخش مربوط به ثبت‌نام، داوطلبان گزینه پرداخت هزینه را انتخاب می‌کنند. این گزینه ممکن است با عنوان “پرداخت اپلیکیشن فی” یا معادل آن نمایش داده شود.
 3. وارد کردن اطلاعات مالی: سپس، داوطلبان باید اطلاعات مالی مورد نیاز را وارد کنند. این اطلاعات شامل جزئیات کارت اعتباری یا دیگر روش‌های پرداخت الکترونیکی می‌شود. اطمینان حاصل شود که اطلاعات وارد شده صحیح و کامل باشند.
 4. تأیید پرداخت: پس از وارد کردن اطلاعات موردنیاز، داوطلبان باید پرداخت را تأیید کنند. این مرحله می­تواند شامل ارائه یک خلاصه از اطلاعات پرداخت و مبلغ کل باشد.
 5. دریافت رسید: پس از انجام موفق پرداخت، داوطلبان باید رسید پرداخت را ذخیره یا چاپ کنند. این رسید مدرکی است که تأیید می‌کند پرداخت اپلیکیشن فی با موفقیت انجام شده است.
 6. بررسی وضعیت پرداخت: برخی از دانشگاه‌ها برای داوطلبان امکان بررسی وضعیت پرداخت در زمان واقعی را فراهم کرده‌اند. این امکان به متقاضیان این اطمینان را می‌دهد که پرداخت آنها به درستی ثبت شده است.

از طریق این مراحل، داوطلبان می‌توانند به­صورت آنلاین اقدام به پرداخت اپلیکیشن فی کنند. لازم به ذکر است که بهتر است پرداخت اپلیکیشن فی توسط یک شرکت معتبر در این حوزه انجام شود. در همین راستا، شما می­توانید از طریق صرافی کیان، انواع پرداخت­های ارزی خود را در سریع­ترین حالت ممکن انجام دهید.

چرا هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه ها با هم متفاوت است؟

اپلیکیشن فی چیست؟

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌ها اغلب با یکدیگر تفاوت دارد و این تفاوت‌ها به دلایل مختلفی وجود دارند. اصطلاح اپلیکیشن فی به معنای هزینه‌ای است که داوطلبان برای ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه می‌پردازند؛ ولی این مقدار در هر دانشگاه یا حتی برای هر رشته ­ای می­تواند متفاوت باشد.

 • موقعیت جغرافیایی و اعتبار دانشگاه

یکی از اصلی‌ترین عوامل تفاوت در هزینه اپلیکیشن فی، موقعیت جغرافیایی دانشگاه و اعتبار آن است. دانشگاه‌هایی با درجه علمی و رتبه ­­های جهانی بالاتر، معمولاً هزینه اپلیکیشن فی بیشتری هم دارند.

 • سطح تحصیلات و ارتباط با صنعت

دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی با سطح بالاتر و ارتباط نزدیک ­تری با صنعت دارند، ممکن است هزینه اپلیکیشن فی بیشتری را هم در نظر گرفته باشند. این امکانات اضافی و ارتباط با بازار کار ممکن است ارزش افزوده خاصی به دانشگاه دهد.

 • نوع ویژگی‌ها و خدمات دانشگاه

ویژگی‌ها و خدماتی که یک دانشگاه ارائه می­کند نیز می‌تواند در تعیین هزینه اپلیکیشن فی تأثیرگذار باشد. دانشگاه‌هایی با امکانات و تجهیزات پیشرفته ممکن است هزینه بیشتری را اعمال کنند.

 • سیاست‌های مالی دانشگاه

سیاست‌های مالی دانشگاه نیز نقش حائز اهمیتی در تعیین هزینه اپلیکیشن فی دارد. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است سیاست‌های تخفیف یا افزایش هزینه را بر اساس شرایط مالی دانشجویان یا نیازهای خود تنظیم کنند.

 • تفاوت در رشته‌های تحصیلی

هزینه اپلیکیشن فی معمولاً بر اساس رشته‌های تحصیلی هم متفاوت خواهد بود. برنامه‌های تحصیلی با مدیریت گروه‌های مختلف اغلب هزینه­های متفاوتی هم دارند.

 • ملیت داوطلب

شهروندی داوطلب هم می‌تواند در هزینه اپلیکیشن فی تأثیرگذار باشد. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است بر اساس اینکه متقاضی متعلق به کدام ملیت باشد نیز هزینه اپلیکیشن فی متفاوتی را اعمال کنند.

به طور کلی، تفاوت در هزینه اپلیکیشن فی ناشی از متغیرهای مختلفی است که می‌تواند به ارتقاء کیفیت آموزش، امکانات دانشگاه یا حتی استقبال از داوطلبان منجر شود. بنابراین در انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی خود، لازم است که به این هزینه هم نظری داشته باشید.

هزینه اپلیکشن فی چقدر است؟

هزینه اپلیکیشن فی با توجه به عوامل مختلف متفاوت است. اما به طور میانگین این هزینه از 50 تا 150 دلار متغیر است که برخی دانشگاه ها از این هزینه برای دانشجویانی که از کشور های دحال توسعه درخواست ارسال می کنند، چشم پوشی می کند و با مکاتبه با دانشگاه و توضیح شرایط خود می توانید از پرداخت هزیه اپلیکیشن فی معاف شوید.

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های کانادا

هزینه Application Fee یکی از مهم‌­ترین عواملی است که دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های کانادا باید مد نظر داشته باشند. این هزینه متغیر بوده و بر اساس هر دانشگاه تعیین می‌شود، اما به طور متوسط در دانشگاه های کانادا مبلغ حدودی بین ۱۵ تا ۱۶۰ دلار قرار دارد.

در دانشگاه‌های کانادا، هر دانشگاه می‌تواند مقداری را به ­عنوان Application Fee تعیین کند. این هزینه برای هر دانشگاه متفاوت بوده و می­تواند بر اساس سطح تحصیلی، برنامه تحصیلی یا حتی رشته مورد نظر متغیر باشد. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است با توجه به شرایط ویژه، مانند برنامه‌های تخفیفی یا حتی اختصاص شرایط خاصی به بعضی از رشته‌ها، مقداری از این هزینه را کاهش دهند.

توجه به این نکته ضروری است که Application Fee معمولاً در مرحله ابتدایی پرداخت می‌شود. هنگامی که داوطلب درخواست خود را ثبت می‌کند، این هزینه به دانشگاه اطلاعات مالی مهمی ارائه می‌دهد و نشان‌دهنده جدیت و تعهد داوطلب به تحصیل در آن دانشگاه است. پس از پرداخت این هزینه، دانشگاه می‌تواند فرآیند بررسی مدارک و ادامه فرآیند پذیرش را آغاز کند.

همچنین اساتید مسئول ارزیابی این دانشگاه، از این هزینه به­عنوان یک فیلتر اولیه برای جلب داوطلبان با تعهد واقعی به تحصیل استفاده می‌کنند. با توجه به تفاوت‌های میان دانشگاه‌ها، داوطلبان باید مقدار دقیق این هزینه را از وب‌سایت رسمی دانشگاهی که قصد پذیرش در آن دانشگاه را دارند، دریافت کنند.

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های انگلستان

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های انگلستان به طور میانگین بین 50 تا 150 یورو با توجه به رشته تحصیلی متفاوت است.

تصمیم به انتخاب انگلستان برای تحصیل، به دلیل زبان رسمی انگلیسی و رتبه‌بندی برتر مراکز آموزشی و دانشگاه­های آن در رنکینگ‌های جهانی، یک گام موفقیت­آمیز در مسیر شروع تحصیلات در یک کشور خارجی است. این کشور به دانشجویان خود کمک‌های مالی کامل یا بورسیه­هایی را هم دارد که تسهیل تحصیل را برای متقاضیان فراهم می­کند.

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های انگلستان یکی از جنبه‌های حیاتی در مسیر تحصیلات بین‌المللی در این کشور است. مراکز آموزشی انگلستان از جمله بهترین کالج‌های دنیا به­شمار می‌روند و این کشور به دانشجویان فرصتی عالی برای داشتن آینده شغلی موفقی را ارائه می‌دهد. با توجه به اهمیت آموزش در این کشور، هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه­ها در انگلیس به­عنوان یکی از موارد ضروری برای پذیرش دانشجویان خارجی مطرح می‌شود.

مبلغ این هزینه در هر دانشگاه متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و شرایط دانشجویان خارجی بستگی دارد. مثلاً دانشجویان مقطع MBA ممکن است نیاز باشد مبالغ بیشتری را برای این هزینه پرداخت کنند.

علاوه­بر این، مواردی مانند انتخاب دانشگاه مقصد و شهری که دانشجویان برای تحصیل در آن انتخاب می‌کنند نیز، در تعیین هزینه اپلیکیشن فی تأثیرگذار خواهند بود.

هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه های آمریکا

دانشگاه‌های آمریکا، به­عنوان مراکز تحصیلات عالی جهانی شناخته می‌شوند که برخی از بهترین برنامه‌های تحصیلی و تحقیقاتی را ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها به­دلیل استانداردهای بالا و فرصت‌های شغلی فراوان و مناسب پس از فارغ‌التحصیلی، محبوبیت زیادی دارند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از برنامه‌های متنوع تحصیلی دانشگاه­های این کشور استفاده کرده و در محیطی چندفرهنگی تحصیل نمایند.

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های آمریکا، یکی از مراحل اساسی در فرآیند پذیرش دانشجویان بین‌المللی است. مبلغ پرداختی برای اپلیکیشن فی دانشگاه­های امریکا، معمولا بین 50 تا 150 دلار متغیر است. این موضوع، یکی از مؤثرترین جنبه‌های اپلای را تشکیل می‌دهد؛ زیرا دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا نه‌تنها باید مدارک خود را ارسال کنند بلکه هزینه اپلیکیشن فی را نیز لازم پرداخت نمایند.

برای پرداخت اپلیکیشن فی، فرد درخواست‌کننده لازم است فرم آنلاین مربوط به اپلیکیشن فی دانشگاه مورد نظر را از سایت دانشگاه تکمیل کند و سپس مبلغ اپلیکیشن فی را به­صورت آنلاین با استفاده از کارت های مسترکارت و ویزاکارت پرداخت کند. لازم به ذکر است که شما به راحتی می­توانید این اقدامات را از طریق صرافی کیان و در سریع­ترین زمان ممکن انجام دهید.

اپلیکیشن فی دانشگاه‌های آمریکا معمولاً سه روش پرداخت دارد: پرداخت آنلاین با کارت‌های مسترکارت و ویزاکارت، پرداخت آفلاین با خرید کارت اعتباری و ارسال اطلاعات به دانشگاه، و پرداخت از طریق ویژگی‌های مختلف. به یاد داشته باشید که این هزینه جدا از هزینه‌های ویزا است و باید به دانشگاه پرداخت شود.

مهمترین نکته این است که پس از پرداخت اپلیکیشن فی، اطلاعات وارد شده، به­عنوان مبنای اصلی برای بررسی پرونده دانشجو توسط دانشگاه خواهد بود. لذا لازم است اطلاعات و مدارک به دقت و به‌روز باشند.

هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه های آلمان

دانشگاه‌های آلمان با سابقه علمی غنی، برنامه‌های تحصیلی متنوع و تکنولوژی پیشرفته جهانی شناخته می‌شوند. هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های آلمان، یکی از جنبه‌های اساسی در فرآیند پذیرش دانشجویان بین‌المللی است. این مرحله از اپلای، یکی از مهم­ترین گام‌هایی است که سرنوشت دانشجو در دانشگاه‌های آلمان را تعیین می‌کند.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، فرد درخواست‌کننده باید فرم اپلیکیشن فی دانشگاه مربوطه را تکمیل کرده و همچنین مبلغ مشخص شده تحت عنوان هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کند. این هزینه جزء هزینه‌های اجرایی و بررسی مدارک برای پرونده دانشجو محسوب می‌شود. معمولا هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه­های آلمان بین 20 تا 50 یورو متغیر است.

به طور کلی application fee، در دانشگاه‌های آلمان، نقش مهمی در پرداخت‌های مرتبط با پذیرش دانشجو دارد. هزینه اپلیکیشن فی در دانشگاه‌های آلمان متغیر باشد و بسته به سیاست هر دانشگاه تعیین می­شود. برای دانشجویان بین‌المللی، این هزینه یکی از مؤلفه‌های مهم در برنامه‌ریزی بوده و باید به‌طور دقیق طبق دستورالعمل‌های دانشگاه پرداخت گردد.

بهتر است دانشجویان پیش از پرداخت هزینه اپلیکیشن فی، شرایط مربوط به این هزینه را به دقت مطالعه کرده و زمان پرداخت را از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه مشخص نمایند.

آیا می­توان اپلیکیشن فی دانشگاه را پرداخت نکرد؟

در برخی از موارد، دانشگاه‌ها ممکن است به دانشجویانی که از وضعیت اقتصادی نامساعدی برخوردار هستند، امکان بخشیدن کامل یا کاهش در هزینه اپلیکیشن فی را فراهم کنند. اطلاعات مربوط به این موارد معمولاً در وب‌سایت رسمی دانشگاه قابل دسترس است. لازم است دانشجویان پیش از پرداخت هزینه، تحقیق کاملی را در این زمینه داشته باشند و اقدامات لازم را انجام دهند.

لیست دانشگاه هایی که هزینه اپلیکیشن فی را دریافت نمی کنند

تعدادی از دانشگاه‌ها در سراسر جهان، از جمله دانشگاه‌های فنی میشیگان، موسسه فناوری ایلینوی و دانشگاه تولین، هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) را از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. این سیاست در راستای تسهیل دسترسی به امکانات آموزشی برای دانشجویانی با شرایط اقتصادی پایین­تر فراهم می‌شود.

از جمله این دانشگاه­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی میشیگان (Michigan Technological University)
 • موسسه فناوری ایلینوی (Illinois Institute of Technology)
 • دانشگاه تولین (Tulane University)
 • دانشگاه بیلر (Baylor University)
 • دانشگاه وسلین اوهایو (Ohio Wesleyan University)
 • دانشگاه سنت توماس (University of St. Thomas)
 • دانشگاه سنت لوئیس (Saint Louis University)
 • سیوانی: دانشگاه جنوب (Sewanee: The University Of The South)
 • دانشگاه ترینیتی (Trinity University)
 • دانشگاه دیتون (University of Dayton)
 • دانشگاه ولونگونگ (University of Wollongong)
 • دانشگاه نیوکاسل (University of Newcastle)

ادمیشن فی چیست و چه تفاوتی با اپلیکیشن فی دارد؟

Application Fee و Admission Fee دو عبارتی هستند که در فرآیند پذیرش دانشگاه‌ها مطرح می‌شوند. Application Fee هزینه‌ای است که هنگام ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه، برای بررسی مدارک و درخواست شما اخذ می‌شود. این هزینه نشان‌دهنده جدیت و تعهد شما به تحصیل در آن دانشگاه است.

در مقابلAdmission Fee یا همان ادمیشن فی پس از قطعی شدن پذیرش شما، به دانشگاه پرداخت می‌شود. این هزینه در راستای تضمین حضور دانشجویی است که به او پذیرش داده شده­است.

تفاوت ادمیشن فی و اپلیکیشن فی چیست؟

تفاوت اصلی بین این دو، در زمان و شرایط پرداخت است. Application Fee هنگام ارسال درخواست پرداخت می‌شود، درحالی‌که Admission Fee پس از دریافت پذیرش باید واریز شود. علاوه­بر این، هزینه Admission Fee معمولاً قابل استرداد است و پس از ثبت‌نام در دانشگاه به دانشجو بازگردانده می‌شود، اما Application Fee قابل استرداد نیست.

جمع بندی

در این مطلب، به اپلیکیشن فی، چرایی و نحوه پرداخت آن پرداختیم. اپلیکیشن فی یک هزینه‌ معمول در فرآیند پذیرش دانشگاه‌ها است که هنگام ارسال درخواست پذیرش، پرداخت می‌شود. همچنین در ادامه به ادمیشن فی پرداخته و تفاوت آن­را با Application Fee بیان کردیم. این هزینه به منظور بررسی مدارک و جدیت دانشجو در تحصیل در آن دانشگاه در نظر گرفته می­شود. در مقابل، Admission Fee پس از پذیرش دانشجو به دانشگاه پرداخت می‌شود و به­عنوان تضمین قصد واقعی تحصیل در آن دانشگاه عمل می‌کند.

تفاوت اصلی میان این دو در زمان پرداخت و مقصد آنها است. همچنین، در حالی که Admission Fee قابل بازگشت است و پس از ثبت‌نام در دانشگاه به دانشجو بازمی‌گردد، Application Fee قابل بازگشت نیست. این هزینه‌ها نقش مهمی در فرآیند پذیرش دانشگاه مقصد در امر مهاجرت تحصیلی ایفا می‌کنند و درواقع به­عنوان نقطه شروعی برای مهاجرت و آغاز تحصیل شما به­حساب می­آیند.

برای درخواست پرداخت هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه و دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید و یا با کارشناسان صرافی کیان تماس برقرار کنید.
درخواست شما با موفقیت ارسال شد، کارشناسان مالی صرافی کیان در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند. برای تسریع در روند انجام خدمات می‌توانید با پشتیبانان ما در واتس‌اپ و تلگرام در ارتباط باشید.
خطای سرور!!! برای تسریع در روند انجام خدمات می‌توانید با پشتیبانان ما در واتس‌اپ و تلگرام در ارتباط باشید.