در چند روز اخیر خبری مبنی بر رونمایی اسکناس‌های آینده بریتانیا با تصویر پادشاه چارلز سوم توسط بانک مرکزی انگلستان (BoE) منتشر شده است. بر اساس گفته‌های رگولاتور، اسکناس‌های جدید تا اواسط سال 2024 به گردش پول بریتانیا وارد خواهند شد. و اما طرح موجود بر روی اسکناس‌های آینده بریتانیا چگونه خواهد بود؟ این اسکناس‌ها با چه تغییراتی همراه خواهند بود؟ آیا سکه‌ها و اسکناس‌های قدیمی ملکه الیزابت دوم همچنان به عنوان ارز قانونی باقی خواهند ماند؟

قبلا در مقالات صرافی کیان به بررسی انواع سکه و اسکناس پوند پرداخته ایم، پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه این مقاله حتما به مقاله انواع سکه و اسکناس پوند مراجعه کنید. در ادامه توضیحاتی در پاسخ به این سوالات ارائه خواهیم داد.

طرح های موجود بر روی اسکناس های آینده بریتانیا

بر روی اسکناس‌های پلیمری 5 پوندی، 10 پوندی، 20 پوندی و 50 پوندی طرح‌هایی از پرتره پادشاه، بدون تغییر دیگری خواهند بود. رئیس بانک انگلستان، اندور بیلی در بیانیه‌ای نقل می‌کند: «این لحظه بسیار مهمی است، زیرا چهره چارلز سوم، دومین پادشاهی خواهد بود که بر روی اسکناس‌های ما دیده خواهد شد»

جالب است بدانید که از سال 1960، سنت استفاده از چهره پادشاهان سلطنتی بر روی اسکناس‌ها آغاز شد. در آن زمان، اسکناس یک پوندی ملکه الیزابت دوم برای استفاده روزمره معرفی و رونمایی شد. البته سکه‌ها قرن‌ها به عنوان نماد پادشاه حاکم بوده است.

ضرابخانه سلطنتی بریتانیا اولین سکه شاه چارلز سوم را در هشتم دسامبر ضرب کرد. بر اساس اخبار منتشر شده، چارلز در ماه سپتامبر به عنوان جانشین مادرش (ملکه الیزابت دوم) به پادشاهی رسید و اکنون بعد از گذشت 70 سال از سلطنت وی، درگذشت.

میزان تغییرات در طراحی جدید اسکناس بریتانیا

همانطور که اشاره شد؛ در سپتامبر سال جاری میلادی، چارلز سوم 74 ساله، بعد از مرگ مادر خود، ملکه الیزابت دوم به مقام پادشاهی بریتانیا رسید. تصویر پادشاه جدید بدون اینکه تغییری در طراحی فعلی اوراق ایجاد کند، بر روی 4 نوع اسکناس موجود 5، 10، 20 و 50 پوندی چاپ خواهند شد. به این صورت که تصویر پادشاه در جلوی اسکناس‌ها چاپ و واترمارک امنیتی آن قرار بگیرد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی انگلستان، یکی از عکس‌های سلطنتی چارلز که در سال 2013 گرفته شده است، به عنوان تصویر برگزیده انتخاب شده و بر روی همه اسکناس‌ها به چاپ خواهد رسید.

آیا سکه ها و اسکناس های ملکه الیزابت دوم به عنوان ارز قانونی باقی خواهند ماند؟

بر اساس بیانیه بانک، اسکناس ها و سکه های ملکه همچنان به عنوان ارز قانونی باقی خواهند ماند. به این ترتیب مردم می‌توانند به طور معمول از سکه‌ها و اسکناس‌های طرح قدیمی استفاده کنند. یعنی در کنار اسکناس‌ها و سکه‌های طرح قدیمی، اسکناس‌های حاوی تصویر چارلز سوم، پادشاه جدید این کشور، در اواسط سال 2024 به چرخه نقدینگی وارد خواهند شد. اگر تصمیم به خرید و فروش و یا ارسال حواله پوند را دارید می توانید به صرافی کیان مراجعه کنید.

چاپ اسکناس های پلیمری

اسکناس‌های پلیمری بریتانیا از سال 2016 به تدریج جایگزین پول‌های کاغذی شده‌اند. بر اساس گفته‌های بانک مرکزی انگلستان، به منظور کاهش تاثیرات مخرب زیست محیطی و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های جانبی، به حدی اسکناس جدید چاپ خواهند شد تا جایگزین پول‌های کهنه شوند. یعنی تا اواسط سال 2024 پول‌های دست مردم در دو مدل حاوی تصویر پادشاه جدید و دیگری تصویر ملکه فقید خواهد بود. در حال حاضر؛ سکه‌های فعلی با نقش و تصویر ملکه فقید پذیرفته می‌شوند.

با مراجعه به شعبه صرافی کیان در تورنتو و لندن، می‌توانید به‌راحتی پول نقد خود را به هر ارزی که می‌خواهید تبدیل کنید. در شعب صرافی کیان، پوند، دلار کانادا، دلار آمریکا و یورو موجود است. همچنین با مراجعه به صرافی کیان، می‌توانید به‌راحتی با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب ایران، تراکنش انجام داده و اسکناس پوند نقدی دریافت کنید و یا به سایر کشور ها پول ارسال کنید.

آدرس صرافی کیان شعبه لندن